Теліані Велі Грузія

 

Мерл Антуан Моссано

Історія «Теліані Велі» почалася в дев'ятнадцятому столітті ...

Мерл Антуан Моссано народився в дев'ятнадцятому столітті в місті Бордо, в сім'ї знатного французького дворянина. Моссано було 17 років, коли він попросив свого батька купити йому кілька гектарів землі замість спадка, який належав, і влаштував на цій землі виноградник. Скоро Моссано став знаменитий, як винороб, до нього з усіх боків зверталися за порадою відомі в світі фахівці.
Моссано міг годинами захоплено говорити про виноград і вино. Багатьом це здавалося дивним, але уважне око відразу могло визначити в ньому безмірно закохану людину, для якої на цьому світі не було нічого ціннішого виноградної лози. Про це свідчило хоча б те, що він міг не замислюючись прослідувати за гостювавшим у нього іспанським або португальським виноробом в Арагон або на Мадейру, де працював кілька тижнів, як простий селянин, і повертався додому з новими знаннями. Одного разу маєток Моссано випадково відвідав син колишнього царського намісника на Кавказі, представник царської династії, Микола Михайлович Романов. Микола був зачарований знанням французького дворянина та запросив його в Грузію, в Кахетинські великокнязівські володіння. Мерл Антуан Моссано знав багато чого про грузинське виноробство, але ще не пробував грузинських вин, тому пропозиція Миколи йому сподобалась. Так, в 1891 році, мрійливий від природи Моссано відправився до Грузії. Він приїхав в справжній винний край, Кахетію, точніше, в імператорські володіння в Кахетії, які в той час включали в себе маєток Олександра Чавчавадзе та прилеглі села. Його Величність, російський імператор, був великим шанувальником грузинського вина і велику увагу приділяв своїм Кахетинським володінням. У 1886-1887 роках саме за наказом імператора на місці старого марані Олександра Чавчавадзе був побудований винний льох на 150 тисяч «відер». Ось з цього льоху і почав свою роботу Моссано. Французький винороб відразу ж справив велике враження на грузинських колег.

 

лоза Моссано

Перш ніж вони могли дізнатися про його любов до виноградної лози, кахетинці були зачаровані його зовнішністю: темно-сині очі Моссано завжди радісно блищали, а молочного кольору волосся було розпатлане, як у розсіяного, зайнятого вченого. А ось своєю статтю він був більше схожий на героя скандинавських саг, з широкими плечима та зростом трохи вище виноградної гряди. Ніс його був довгий та тонкий, кисті рук були землистого кольору і такі ж потріскані, як і земля: по ним річками струменіли сині, опуклі вени ...

Людина, яка володіла цією цікавою зовнішністю  була справжнім творцем. Оглянувши маєток, Моссано негайно здогадався, що дана місцевість дуже підійшла б для французьких сортів винограду. Однак йому потрібен був помічник, місцевий селянин, який знав би все про місцевий ґрунт, погоду та особливості лози і повідав би йому про все це.

Пепия КахетияСаме з цією метою Моссано представили кахетинського селянина Пепіа: мовляв, ось цей добрий малий знає все про наши місцях, про сонце, хмари та виноградни. Моссано відразу ж довірився Пепіі: спочатку він розкрив йому таємницю виготовлення вина по-європейськи, а після повідав про своє головну задумку: посадити і прищепити тут, у них в Кахетії, різні сорти французького винограду. Пепіа нічого не чув про ці виноградни сорти, але він добре знав свою справу і бажав успіху новому другу. Тому Пепіа з великим ентузіазмом вказав Моссано на кілька місць. Ось так воно і вийшло: лозу підібрав Моссано, а місце - Пепіа. Вони разом посадили виноград, після чого Моссано тимчасово повернувся на Батьківщину. З завезених сортів в Цинандалі краще всіх прижився Каберне-Совіньйон, але на дуже незначній території - тільки в Теліанскій долині (що звучить як «Теліані вели»).

 

Каберне ТелианиМоссано бачив, що з Каберне, вирощеного в Теліанской долині, він зможе виготовити найкраще з вин типу Бордо.  І дійсно, з урожаю, знятого в перший тиждень жовтня 1893 року вийшло божественне вино.  «Цей сорт навіть в Бордо не встигає дозріти до кінця», з гордістю говорив Моссано, «але тут, на цій землі, є можливість довести Каберне-Совіньйон до досконалості». Моссано знав, що виноградній лозі потрібно ще цілих 15 років для того, щоб з неї можна було отримати ідеальне вино, але все одно не міг приховати, що задоволений: першу пляшку отриманого вина він відіслав російському імператору до Петербургу. До пляшки був приклеєний білий аркуш паперу з написом: "Каберне-Совіньйон з долини Теліані, 1893, Антуан Моссано". Надіслане вино отримало велике схвалення в імператорському колу і таким чином саме Моссано і "Теліані" зробили відомим ім'я цієї маленької долини, розташованої на благодатній землі Кахетії.

У старому Цінандальском марані і сьогодні можна зустріти "Теліані" врожаїв різних років та інші грузино-французькі вина та коньяки, виготовлені Моссано. Більше століття минуло з того часу, коли вперше був зібраний урожай для "Теліані", вже стала забуватися і легенда про Моссано, але одне залишилося незмінним: "Теліані Велі" - це ім'я, з яким більше століття пов'язане виробництво грузинського вина.

Історія розвитку АТ "Теліані Велі":

  • АТ Теліані Велі було засновано у 1997 році на базі «Теліанского винного заводу»
  • У травні 2004 року Теліані Велі встановив стратегічні відносини з EBRD (Європейський банк реконструкції та розвитку). Остання придбала акції Теліані Велі. Ці інвестиції дозволили компанії побудувати новий винний завод, створити нові виноградники в кращих мікро зонах Грузії, поліпшити маркетингову діяльність та збільшити продажі вина вищої якості як на місцевому ринку так і за кордоном, частково оновити обладнання та збільшити потужність. Компанія замінила застарілу виробничу лінію на західні аналоги та встановила сучасне, італійське обладнання по переробці винограду. Пневматичні преси були встановлені для того, щоб поліпшити якість вина. Сувора система контролю якості була створена на всіх рівнях виробництва, починаючи з відбору винограду до розливу в пляшки.
  • 23 лютого 2005 року Грузинська Палата Торгівлі та Промисловості назвала Теліані Велі як найкращу компанію року.
  • У вересні 2005 року АО Теліані Велі відкрило новий винний завод, оснащений сучасною лабораторії. Також був побудований невеликий гостьовий будинок для розміщення будь-якого гостя, зацікавленого в грузинському виноградарстві.
  • У 2006 році було засновано ТОВ Теліані Трейдінг Грузія - одне з найбільших дистриб'юторських компаній в Грузії. До портфелю якого входять такі відомі бренди як Heineken, Krusovice, The Macallan, Famous Grouse, Marie Brizard, Sobieski, Granini та ін.
  • У 2007 році були засновані дистриб'юторські компанії в Україні та в Польщі.
  • У 2008 році новий, молодий, досвідчений та мотивований менеджмент прийшов в АТ Теліані Велі. Вони почали працювати над новим проектом з OPIC (Корпорація закордонних приватних інвестицій).
  • У грудні 2011 року OPIC та АТ Теліані Велі здійснюють спільний проект в розмірі 15 мільйонів доларів США, з якого 8 мільйонів у формі довгострокового кредиту, а 7 мільйонів як інвестиція для підтримки експорту грузинського вина. У підсумку - створення додаткових продуктів, розвиток винного туризму, відродження виноробного сектора в цілому.
  • У січні 2012 року 1 млн. доларів США було витрачено на будівництво нового підприємства з виробництва ігристих вин та на розвиток виноградників. Нове обладнання збільшило виробничу потужність від 150000 пляшок до 500 000 пляшок на рік. Купили та посадили нові виноградники, чим збільшили площу від 80 га до 120 га.
  • У 2013 році 2 млн було вкладено у розвиток туристичного напрямку компанії, розширення винного виробництва і зростання експорту. Для розвитку туризму вина АТ Теліані Велі відремонтував свій Гостьовий будинок, побудував новий двоповерховий будинок з дегустаційною залою, погребом, рестораном, винним магазином в ньому.
  • У 2016 році компанія отримала ліцензію виробляти Heineken, Amstel і Krusovice в Грузії і початок будівництво найбільшого і сучасного пивного заводу в регіоні.
  • У 2016 році було засновано компанію Global Beer Georgia, яка постачає  пивом і лимонад на весь регіон. Компанія створила більше 800 нових робочих місць.

Власникам контрольного пакета АТ Теліані Велі є холдинг банку Грузії (найбільший банк в Грузії)

Акционеры Телиани Вели

грузино-французские вина и коньяки